Forum mieszkańców Gminy Tarnowo Podgórne

Wydarzenia, Informacje - Informacja o lisach

Barnaba - 20-11-2010, 10:11
Temat postu: Informacja o lisach
Informacja o lisach

W związku z interwencjami dotyczącymi pojawiania się na terenach zabudowanych naszej gminy dzikich zwierząt, a konkretnie lisów oraz z obawami wyrażanymi przez mieszkańców dotyczącymi nietypowego zachowania tych zwierząt, a tym samym możliwością wystąpienia wścieklizny informujemy, iż Straż Gminna zwróciła się do Powiatowego Lekarza Weterynarii o opinię w tej sprawie.

Z uzyskanych informacji wynika, iż „W powiecie poznańskim od 2006 r. nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, a na terenie całego województwa prowadzone są w sezonie wiosennym i jesiennym szczepienia lisów wolnożyjących. Coroczny monitoring wścieklizny zwierząt dzikich daje podstawę twierdzić, że na obecną chwilę nie istnieje zagrożenie chorobą.”

Usytuowanie osiedli ludzkich w sąsiedztwie pól i lasów sprawia, że do zabudowań podchodzą dziko żyjące zwierzęta w nadziei na łatwy dostęp do pożywienia. Najczęściej są to lisy, które mogą znaleźć w misce naszego czworonoga, pozostawionej na terenie posesji, smakowity kąsek lub resztki jedzenia wyrzucane w okolicach domostw przez mieszkańców. Nic więc dziwnego, że skwapliwie wykorzystują takie okazje. Wykładanie szczepionek dwukrotnie w ciągu roku spowodowało poprawę zdrowotności jak i zwiększenie populacji lisa. Jedynym rozwiązaniem problemu wydaje się redukcja ilości lisów poprzez zwiększenie odstrzału tego drapieżnika. Dlatego też przekazaliśmy uwagi Państwa właściwym miejscowo kołom łowieckim.

źródło: http://www.poziom-wyzej.p...452&ssl_id=1201


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group